English
اطلاعات تماس
 
تلفن: 09398897655 (صرفاً واتساپ)
نمابر: 81032200 021 98+
آدرس دبیرخانه: تهران: کریمخان زند، نبش شهید عضدی(آبان شمالی)، پلاک 76 طبقه دوم، شماره 212 .............................................. کانال تلگرام : https://telegram.me/IISAchannel شماره تماس ضروری: 09398897655 (صرفاً واتساپ)
پست الکترونیکی: iisa.centraloffice@gmail.com
کد پستی: 1597633144
مشاهده جزئیات

1393/02/15 - 9:24

سکینه ببری گنبد*

تصور عمومی اقتصاد سیاسی را ادغام سیاست و اقتصاد می انگارد و این مسئله که اقتصاد سیاسی مبتنی بر جدایی پیشینی سیاست و اقتصادمی باشد، کم تر پذیرفته شده است. این دو حوزه شباهتهای زیادی به هم دارند زیرا هردو روشهای توزیع می باشند . فرآیندهای اقتصادی و سیاسی روشهای جایگزین توزیع ها در مورد منابع کمیاب هستند. سیاست تنها ساختار رسمی حکومت را تحلیل نمی کند بلکه شامل روش خاصی از تصمیم گیری درباره تولید و توزیع منابع است . نظام توزیع سیاسی، برخلاف اقتصاد که از نظر حقوقی بر مبادله داوطلبانه تاکید می کند، مستلزم اقتدار است. دیوید ایستون مسئله اصلی علم سیاست را چگونگی توزیع آمرانه ارزش ها برای جامعه می داند .نخستین معنای اقتصاد  شیوه اندیشیدن فرد و توجیه او از جهان را به یاد می آورد.شیوه ای که درصدد فهم  کنش انسانی بعنوان تلاشی برای کسب اهداف خاصی در مقابل تنگناهای بیرونی است . این تنگناهااز عرصه محدود وسایل ، یا منابع نشات می گیرند.تامین کافی نیازها  بستگی به وسایلی دارند که در دسترس ماست .

رویکرد اقتصاد سیاسی در حوزه روابط بین الملل و علوم سیاسی به مطالعه ارتباط ميان سياست و اقتصاد و چگونگي تأثيرات متقابل هر يك می‌پردازد. بر این اساس، سیاست و اقتصاد به عنوان دو پدیده‌ی جدا و مجزا از هم درنظر گرفته نمي‌شوند. هرچند اقتصاد در برگيرنده روابط قدرت است اما اين سياست است كه تعيين مي‌كند چه كسي بايد پرداخت‌كننده باشد و چه كسي از منافع توليد و توزيع كالاها سود مي‌برد. به عبارت ديگر، نحوه تأثير تصميمات سياسي بر تخصيص منابع اقتصاد و بالعكس نحوه‌ي تأثير ملاحظات اقتصادي بر ائتلافات و صف‌بندي‌هاي سياسي مورد توجه واقع مي‌گردد.از منظر علوم سیاسی و روابط بین الملل اقتصاد سیاسی بین الملل سه حوزه مفهومی را در بر می گیرد نخست دستیابی به توسعه بعنوان هدفی غیر از رشد در سیاست های اقتصادی ، دوم اهمیت سیاستگذاری عمومی در شکل دهی کارآیی بازار و سوم دیپلماسی اقتصادی و نحوه تعامل با اقتصاد جهانی و سازمانهای مربوط .

از طرفی دیگر در رشته اقتصاد  ،  اقتصاد سياسي جديداغلب به  نظريه انتخاب عمومي (Public Choice Theory)   معروف شده است. منكور اولسون (M. Olson) اقتصاددانی است كه تحت رویکرد اقتصاد سیاسی با ايجاد تمايز ميان منابع رشد(Sources of Growth)و علل رشد (Causes of Growth) سعي در توضيح اين تفاوت نموده است.وي معتقد است اقتصاددان‌ها عمدتاً به منابع رشد در كشورهاي اروپاي غربي و ژاپن پرداخته‌اند اما به علل واقعي رشد توجه ننموده‌اند. به اين ترتيب، علماي اقتصاد درباره‌ي انگيزه‌هايي كه منجر به پس‌انداز و سرمايه‌گذاري مي‌شوند يا علل خلاقيت و ابتكار و يا اينكه چرا در يك جامعه خلاقيت و انباشت سرمايه بيشتر از جامعه ديگر رخ داده توجهي ندارند. به اعتقاد او، تنها با اتخاذ رويكرد اقتصاد سياسي است كه يك اقتصاددان مي‌تواند براي اين پرسش‌ها پاسخي بيابد. در نتيجه او معتقد است علم اقتصاد صرفاً به منبع رشد مي‌پردازد نه به علت رشد.

پیدایش اقتصاد سیاسی بین الملل تغییری عمده در مطالعات میان رشته ای ایجاد کرد . زمینه های تاسیس رشته های دانشگاهی در قالب علوم سیاسی و روابط بین الملل در جهان به دویست سال پیش بر می گردد (1795) که از اروپا با گرایش حقوقی و در انگلستان با گرایش اقتصادی (1895در مدرسه اقتصاد لندن ) ودر شکل نوین آن از آمریکا آغاز شد و به تدریج به سایر نقاط جهان گسترش یافت. اگرچه کاربرد اصطلاح اقتصاد سیاسی سابقه ای چهار صد ساله دارد ولی در واقع پس از تشکیل اتحاد جماهیر شوروی بود که اقتصاد سیاسی به عنوان یک حوزه مطالعاتی در بلوک شرق رشد قابل توجهی پیدا کرد که عمدتاً یک رهیافت مطالعاتی ایدئولوژیک مبتنی بر فرض بنیادی مارکسیسم مبنی بر زیر بنا بودن اقتصاد و رو بنا بودن سیاست و فرهنگ بود. در همین زمان در غرب، اقتصاد و سیاست به صورت دو حوزه جدا و مستقل مطالعه می شدند. این جدایی در بخشی به دلایل سیاسی و ایدئولوژیک برخاسته از مخالفت با بلوک شرق و مارکسیسم بود و در بخشی دیگر ناشی از دیدگاه لیبرالیسم کلاسیک مبنی بر خودکار و خود سامان بودن بازار و ضرورت عدم مداخله دولت و سیاست در اقتصاد.به تدریج با نزدیک شدن به پایان قرن بیستم، در عرصه بین الملل تحولاتی روی داد که به صورت عملی جدایی اقتصاد و سیاست را زیر سؤال برد. همین امر زمینه رشد و توجه به حوزۀ مطالعاتی اقتصاد سیاسی بین الملل را بعنوان یکی از زیر مجموعه های دیسیپلین روابط بین الملل فراهم آورد. در همین شرایط با فروپاشی شوروی و پایان جنگ سرد به مثابۀ یک تحول عظیم بین المللی در ابتدای دهه ١٩٩٠، ضرورت سیاسی - ایدئولوژیک جدایی مطالعاتی میان اقتصاد و سیاست بیش از پیش تضعیف شد. همزمان با این تحولات، "جهانی شدن" که با ظهور نشانه های انقلاب ارتباطات و اطلاعات از دهه ١٩٧٠ آغاز شده بود، در دهه ١٩٩٠ به شکوفایی رسید. مجموع تحولات فوق که همگی در چارچوب حوزه های موضوعی اقتصاد سیاسی بین الملل روی می دادند، جدایی نظری و عملی میان اقتصاد بین الملل و سیاست بین الملل را غیر ممکن ساختند؛ به نحوی که در جهان کنونی این واقعیت عینی به عنوان یک اصل انکار ناپذیر، پذیرفته شده است که قدرت نظامی و سیاسی هر کشور در سطح بین المللی تا حد زیادی وابسته به توان اقتصادی آن کشور است؛ و متقابلاً کنش اقتصادی نیز متاثر از الزامات سیاسی است. حوزۀ اقتصاد سیاسی بین الملل تلاشی است برای حصول یک درک جامع نگر درباره فرآیند تحولات بین المللی از طریق بررسی تعاملات اقتصادی و سیاسی.

آموزش ساختارمند رشته یا گرایش اقتصاد سیاسی بین الملل در دانشگاه های جهان با توجه به رویکرد حاکم بر فضای آکادمیک آنجا گاه در دانشکده اقتصاد و گاه در دانشکده علوم اجتماعی و کالج های علوم اجتماعی و مدیریت تدریس می شود. برای نمونه در ایالات متحدهآمریکا از جمله مهم ترین دانشگاه ها در حوزه اقتصاد سیاسی بین الملل به ترتیب عبارتند از: دانشگاهاستنفورد، دانشگاه کالیفرنیا (برکلی)، دانشگاهدنیسون، دانشگاه ییل، دانشگاه بوستون، دانشگاه پرینستون، دانشگاه ایندیانا، دانشگاه ویرجینیا، ، دانشگاه دوک، دانشگاه شیکاگو، دانشگاه برکلی، دانشگاه تافتز، دانشگاه دولتی فلوریدا، دانشگاه جرج میسون، دانشگاه میشیگان، دانشگاه دولتی اوهایو، دانشگاه ویلیمت، دانشگاه دی پاول، و دانشگاه فوردهام. دانشگاه های مهم کانادا در حوزه اقتصاد سیاسی بین الملل عبارتند از: دانشگاه کارلتون، دانشگاه بریتیش کلمبیا، دانشگاهمک گیل، دانشگاهآلبرتا، و دانشگاه تورنتو. در اروپا نیز   مدرسه اقتصاد و علوم سیاسی لندن، دانشگاه کمبریج، دانشگاه منچستر، دانشگاهنیو همپشایر، دانشگاه مرکزی اتحادیه اروپا، دانشگاهآمستردم، دانشگاههامبورگ، دانشگاهاستکهلم، و دانشگاهژنو از جمله دانشگاه ها و مراکز پیش رو در آموزش و پژوهش اقتصاد سیاسی بین الملل هستند.  در کشور استرالیا دانشگاه سیدنی در این حوزه فعالیتهای آموزشی و پژوهشی داشته است. . در قاره آسیا دانشگاه  هنگ کنگ، دانشگاه شهر هنگ کنگ، دانشگاه چینی هنگ کنگ، دانشگاهفنی نانیانگ، دانشگاهملی سنگاپور، و دانشگاهبمبئی به آموزش و پروش دانشجو و محقق در حوزه اقتصاد سیاسی بین الملل علاقه مند هستند. . در منطقه خاورمیانه نیز دانشگاه های   دانشگاهبیلکنت، دانشگاهایشیک، دانشگاهمرمره، دانشگاهقاهره، و دانشگاه آمریکایی بیروت رویکردهای نسبتا آموزشی به این حوزه دارند.

در این بخش از مقاله به ساختار آموزشی و مفهومی اقتصاد سیاسی بین الملل در دانشگاه های آمریکا می پردازیم .

دانشگاه استنفورد

اقتصاد سیاسی در این دانشگاه  درگروه اقتصاد سیاسی و مدرسه بازرگانی  تدریس می شود. در مدرسه بازرگانی درسهای اقتصاد سیاسی با تاکید بر این موارد ارائه می شوند: جنبه های استراتژیک NGO  ها و فعالیت های آنها، روابط تجارت دولتی و قانونگذاری، تجارت محیط زیست . مهم ترین عناوین دروس ارائه شده عبارتند از: مدیران و محیط قانونی ، مالکیت فکری و تاثیر آن بر تجارت  ، تجارت جهانی ، تحقیقات اخلاقی و مذهبی، آنتی تراست ، سیاستهای اتحادیه اروپا، اخلاقیات در تجارت، مالکیت فکری و تاثیرش بر تجارت، آینده رشد: توسعه و جهان درحا ل توسعه.

دانشگاه کارولینای شمالی

در این دانشگاه رشته اقتصاد سیاسی به طور مجزا تدریس می شود . مهم ترین سرفصل دروس عبارت است از: حوزه عمومی در مقابل حوزه خصوصی: دولتها و بازارها ، قدرت دولتی و اقتصاد بین الملل، تحریم ها، همکاری در اقتصاد بین الملل ، اقتصاد سیاسی تجارت بین الملل( عوام و تاثیرات خارجی)، اقتصاد سیاسی تجارت بین الملل (عوامل و تاثیرات داخلی)، نرخ مبادله و سیاستهای پولی ، سرمایه گذاری مستقیم خارجی و محصولات شرکتهای چندملیتی، مناظره های جهانی شدن ، ملتهای درحال توسعه و نهادهای مالی بین المللی، بازنگری در عوامل بین المللی- هنجارها، ایده ها و اشاعه آنها.

دانشگاه دنیسون

این دانشگاه از جمله مراکزی است که برنامه درسی مفصلی تحت عنوان اقتصاد سیاسی خاورمیانه برگزار می کند. در این برنامه  روابط اقتصادی خاورمیانه و غرب، اوپک و بازار نفت،اقتصاد جنگ،اشغال و تحریم  مورد توجه قرار می گیرد . در این درس ریشه های فکری اقتصاد اسلامی نیز بحث می شود. حوزه مطالعات منطقه خاورمیانه ،منا و جمهوریهای آسیای مرکزی است. ساختار موضوعی این درس شامل این موارد است: خاورمیانه و اقتصاد جهانی، رشد اقتصادی و تغییر در منابع انسانی، زنان و اقتصاد، نفت و اوپک، دولت و اقتصاد، طبقات و نابرابری، مهاجرت، از اتقلاب تا آزادسازی اقتصادی.

دانشگاه ییل

در دانشگاه ییل برنامه ای تحت عنوان برنامه لیستنر در اقتصاد سیاسی بین الملل و مقایسه ای The Listener Program in International and Comparative Political Economy  در حال برگزاری است. مهم ترین سرفصل دروس عبارت است از: ادبیات جاری پیرامون پس انداز برای دوران کهنسالی ، بازنشستگی، شکل و کارآیی نظامهای تامین اجتماعی  و مسائل مربوط به ارثیه. تاکید اصلی در این دوره بر قوانین دوران بازنشستگی و نقش نهادهای مربوط در حوزه بهداشت و امور خانواده بوده است.

دانشگاه بوستون

در دانشگاه  بوستون رشته اقتصاد سیاسی بین الملل بطور مجزا تدریس می شود. این رشته در دانشکده علوم اجتماعی در کالج هنر و علوم برگزار است. در دوره پاییز 2011، سرفصل این رشته برنامه درسی به شرح زیر بوده است: اقتصاد سیاسی بین المللی چیست ؟،رهیافتهای نئوکلاسیک و جدید ،نظریه های اقتصاد سیاسی و نظم اقتصادی بین المللی لیبرال، روابط تجاری بین امللی: ،گات و نظام تجاری WTO،تجارت آزاد و حمایت گرایی،سیاستهای تجاری دولتی، حمایتگری جدید و منطقه گرایی، سرمایه گذاری مستقیم خارجی : ،شرکتهای چند ملیتی ،چند ملی گرایی و سیاست سرمایه گذاری مستقیم خارجی ،آثار سرمایه گذاری مستقیم خارجی، توسعه و روابط جنوب- شمال،استراتژی های توسعه ،سرمایه گذاری و روابط شمال- جنوب، بحران و اقتصاد،بحران بدهی ها ،بحران ارزی در آمریکای لاتین و آسیا، روابط زیست محیطی جهانی ،اقتصاد سیاسی حمایتگری محیط زیستی، جهانی شدن و نارضایتی هایش ،جهانی شدن و دولت –ملت مدیریت جهانی شدن.

دانشگاه پرینستون

دپارتمان علوم سیاسی دانشگاه پرینستون در مدرسه وودرو ویلسون ، برنامه تحقیقاتی اقتصاد سیاسی را در مقطع دکتری برگزار می کند. سرفصل های ارائه شده در این برنامه عبارتند از: انتخابات، چانه زنی قانونی، لابی گری، و کارگزار عمومی.

دانشگاه ایندیانا

در این دانشگاه رشته اقتصاد سیاسی به طور مجزا تدریس می شود. مهم ترین سرفصل های دروس عبارتند از: سیاستهای آمریکا –ژاپن ، آمریکا-اروپا و اختلافات تجاری آمریکا و چین و مذاکرات تجاری، حضور سبزها در شرکتهای چند ملیتی و گسترش نگرانی های زیست محیطی در اقتصاد جهانی، عواقب بحران اقتصاد جهانی در سالهای 2007 و 2008 ( بحران در آسیا، آرژانتین ، مکزیک ، روسیه و برزیل) ،اقتصاد سیاسی روسیه ، چین و اروپای شرقی ، بهار عربی و رابطه آن با گسترش دموکراسی، اهمیت اجلاس های بین المللی اقتصادی ( جی 8 و گروه 20)،روابط اقتصادی شمال –جنوب و گرم شدن زمین، اقتصاد سیاسی بین الملل قاچاق مواد مخدر و هر نوع تجارت غیرقانونی،جنبشهای ضد جهانی شدن اثرات تکنولوژی های جدید ،مسائل اقتصادی- اجتماعی جهان چهارم ( فقیرترین کشورها) و تحول در طرح های فقر زدایی. سرفصل برنامه درسی ارائه شده برای ترم جاری 2012 عبارت است از : نظام های پولی بین المللی ،نظام تجاری بین المللی ،شرکت های چند ملیتی، تئوریهای توسعه اقتصادی، کمک های خارجی، وام های بین المللی و بحران بدهی ها، اوپک و سیاستهای نفتی، جهانی شدن و آغاز و پایان جنگ ها، جهانی شدن و حکمرانی جهانی.

دانشگاه ویرجینیا

در دانشگاه ویرجینیا رشته اقتصاد سیاسی بطور مجزا تدریس می شود. مهم ترین سرفصل های دروس این رشته عبارتند از: رابطه ساختار –کارگزار، سیاست در مقابل بازار، دولت در مقابل اقتصاد، رویکردهای سیستمی به توسعه و توسعه دیرهنگام، دولتها، همکاری و نظریه ثبات هژمونیک، هژمونی بریتانیا، بازار، طبقه و هژمونی، آیا هژمونی به  یک بازیگر نیاز دارد؟، بازاهای بین المللی در مقابل سیاستهای محلی ،پول ، سرمایه و هژمونی آمریکا پس از جنگ سرد ،تاثیرات سیاسی تجارت بین الملل،شرکتهای چند ملیتی ،جهانی شدن ،تجارت و منطقه گرایی

دانشگاه دوک

در این دانشگاه به طور مجزا رشته اقتصاد سیاسی تدریس می شود. مهم ترین سرفصل های درسی این رشته عبارتند از: اقتصاد سیاسی بین الملل چیست ،رهیافتهای اقتصادی در مطالعه تجارت بین الملل،رهیافت های سیاسی به مطالعه تجارت بین الملل ،چشم اندازهای تاریخی تجارت بین ، نهادها ،چشم اندازهای مقایسه ای در وابستگی متقابل ،سیاست های بازرگانی کشورهای در حال توسعه ،عوامل و آثار همگرایی منطقه ای ،تجارت، متحدان و جنگ ،اقتصاد و مالیه بین المللی، چشم اندازهای سیاسی و مالیه بین الملل،شرکت های چند ملیتی ، سرمایه گذاری مستقیم خارجی ،کمک به کشورهای در حال توسعه ،رشد و توسعه ،حرکت های مردمی:تجارت در اندیشه مردم ، مهاجرت و حقوق مالکیت فکری ،بین الملل گرایی، جهانی شدن  و عوامل و آثار آن ،جهانی شدن و نارضایتی های آن در کشورهای پیشرفته صنعتی ،جهانی شدن و نارضایتی های آن در کشورهای در حال توسعه ،سیاستهای زیست محیطی بین المللی و اقتصاد سیاسی بین الملل ،حکمرانی بدون حکومت.

دانشگاه شیکاگو

مدرسه هریس در دانشگاه شیکاگو مجری برگزاری درسهای اقتصاد سیاسی است که در گروه سیاست عمومی برگزار می شود. مهم ترین سرفصل دروس عبارتند از: اهداف  سیاست عمومی، ساختارهای هنجاری، نظریه بازیها، اقتصاد سیاسی فشار.

دانشگاه برکلی

در این دانشگاه برنامه مطالعات حوزه بین المللی شامل 6 برنامه عمده برای دوره کارشناسی است که عبارتند از: مطالعات آسیا، مطالعات توسعه، مطالعات آمریکای لاتین، مطالعات خاورمیانه، صلح و حل و فصل منازعات و اقتصاد سیاسی. کلاسهای دوره اقتصاد سیاسی  شامل دو بخش است : بخش اول شامل  کلاسهای اقتصاد 1، اقتصاد 2 و اقتصاد 3 ، ارزیابی تاریخ جهان و نیز آمار است. بخش دوم شامل 9 درس است از جمله  اقتصاد خرد میانه ، اقتصاد کلان میانه ، نظریه های کلاسیک اقتصاد سیاسی  و بسترهای تاریخی. برخی دروس جاری در این دوره عبارتند از: اقتصاد سیاسی پسا صنعتی : مقدمه ای بر برنامه ریزی شهری، تحلیل اقتصادی برنامه ریزی، اقتصاد منابع طبیعی ، تاریخی اندیشه اقتصادی، اقتصاد جهانی در قرن بیستم، سازمانهای صنعتی و سیاست عمومی، اقتصاد محیط زیست، اقتصاد شهری، انرژی و جامعه، حقوق اقتصاد و جامعه، تنوع کاپیتالیسم، سیاست در دو کره ، دولت رفاه از چشم انداز تطبیقی ، توسعه و جهانی شدن ، سیاست و تغییرات اجتماعی ، چشم اندازهای مقایسه ای از جوامع آمریکایی و اروپایی.

دانشگاه تافتز

دانشگاه تافتز دارای رشته اقتصاد سیاسی بین الملل است. مهم ترین سرفصل دروس این رشته عبارتند از : اقتصاد سیاسی جهانی ،اقتصاد سیاسی توسعه ،اقتصاد سیاسی بین المللی،سمینار اقتصاد سیاسی رشد ،مسائل اقتصادی آمریکای لاتین،اقتصاد سیاسی چین ،نفت در اقتصاد جهانی

دانشگاه دولتی فلوریدا

در این دانشگاه درس اقتصاد سیاسی بین الملل به طور نظام مند ارائه می شود. سرفصل دروس و منابع درسی از قرار زیر است: رویکردهای رقیب در اقتصاد سیاسی بین الملل، توسعه و تجارت بین الملل، اقتصاد سیاسی تجارت بین المللی در کشورهای توسعه یافته، رویکردهای  جنوب بر تجارت و توسعه، همگرایی منطقه ای، روابط مالی بین المللی، شرکتهای چند ملیتی در کشورهای درحال توسعه، شرکتهای چند ملیتی در کشورهای توسعه یافته، مسائل جدید در اقتصاد سیاسی بین الملل

دانشگاه جرج میسون

این دانشگاه در مقطع کارشناسی رشته مطالعات جهان به ارایه درس اقتصاد سیاسی می پردازد. در ترم جاری (2012) این دانشگاه درسهای زیر برای این رشته ارائه شده است: اقتصاد مناطق در حال توسعه ،توسعه اقتصادی آمریکای لاتین ،توسعه اقتصادی آفریقا،اقتصاد سیاسی بین الملل ،فرهنگ چند پاره و مدیریت جهانی ،بازاریابی در اقتصاد جهانی ،حقوق تجارت

دانشگاه میشیگان

این دانشگاه در مدرسه فورد اقدام به ارائه درس اقتصاد سیاسی بین الملل می کند. مهم ترین سرفصل دروس عبارتند از: مقدمه ای بر اقتصاد سیاسی ،مفاهیم اساسی در اقتصاد سیاسی بین الملل: هژمونی ، همکاری بین المللی و امنیت ملی ،سیاست تجارت بین المللی : تجارت بین الملل و سیاست محلی، تجارت بین المللی و توسعه اقتصادی ، ،مالیه بین الملل: سیاست رژیم های مالی بین المللی،جهانی شدن ، دولت توسعه گرا

 

دانشگاه دولتی اوهایو

در گروه علوم سیاسی این دانشگاه، رشته اقتصاد سیاسی بین الملل بطور مجزا در مقطع کارشناسی ارشد تدریس می شود. درسهای اصلی ارائه شده در این دوره عبارتند از: اقتصاد سیاسی مدرن، سیاست جهان در حال توسعه، نظریه های اقتصاد سیاسی بین املل، اقتصاد سیاسی تطبیقی، نظریه بازیها، تحقیق در علوم سیاسی، ریاضی. مهم ترین سرفصل های درس اقتصاد سیاسی بین الملل شامل موارد زیر است: نظریه های کلاسیک اقتصاد سیاسی بین الملل، نظریه های اقتصاد سیاسی از مارکس تا کینز، رهیافت های اقتصادی بر سیاست، دگرگونی بزرگ دولت و رابطه با بازار، بحران دهه 1970 و 1980،انتقال به دموکراسی، جهانی شدن و تبعات آن،بازار آزاد یا تولید، گات و سازمان تجارت جهانی.

دانشگاه ویلیمت

دپارتمان علوم سیاسی این دانشگاه در مقطع ارشد برنامه اقتصاد سیاسی بین الملل را برگزار می کند. سرفصل های این درس عبارتند از: نظریه های اقتصاد سیاسی بین الملل،لیبرالیسم،مارکسیسم،سرمایه داری و سرمایه داری نوین، روابط شمال شمال،همکاریهای چند جانبه، چشم اندازهایی از کشورهای جنوب، وابستگی کامل، مناطق آزاد تجاری و همگرایی منطقه ای ، مسئل جهانی،آینده اقتصاد سیاسی بین الملل

دانشگاه دی پاول

این دانشگاه در دپاتمان علوم سیاسی و در گروه روابط بین الملل برنامه درسی مفصلی برای اقتصاد سیاسی بین المللدارد. در این گروه این درس بصورت درسی اصلی  در برنامه درسهایی همچون  فرهنگ سیاسی و توسعه، جنسیت و جهان امروز گنجانده شده است. در برنامه درسی اقتصاد سیاسی بین الملل، درس جهانی شدن نیز ارائه می گردد. که موضوعاتی از جمله  روابط تجاری جهانی، منطقه گرایی و رژیم تجارت جهانی، توسعه بین المللی و وامهای خارجی،  و روندهای جاری در اقتصاد بررسی می شود. مهم ترین سرفصل اصلی این درس در ترم جاری (2012) عبارت است از: عدالت اجتماعی یا عدالت توزیعی، نئولیبرالیسم، دموکراسی یا امپراتوری، جنسیت،نژاد و مهاجرت، اصلاحات.

دانشگاه فوردهام

این دانشگاه برنامه ای تحت نام  اقتصاد سیاسی بین الملل دارد که با همکاری گروه روابط بین الملل و گروه اقتصاد پا گرفته است. در ساختار محتوای بحث های ارائه شده از چهارشاخه علوم اجتماعی استفاده شده است: رشته علوم سیاسی شامل دروس سیاست بین الملل و اقتصادسیاسی بین الملل، رشته اقتصاد شامل دروس اقتصاد خرد، اقتصاد کلان، و اقتصاد سیاسی بین الملل، رشته آمار شامل درس تصمیم گیری در آمار، رشته انسان شناسی شامل درس فرهنگ های تطبیقی. مهم ترین سرفصل های دروس این برنامه  عبارتند از: فقر جهانی، اقصاد بین الملل، مالیه بین الملل،  تاریخ آفریقا، آمریکای لاتین، آسیا و خاورمیانه، اندیشه سیاسی در اسلام، جهانی شدن سیاست و اقتصاد، اقتصاد سیاسی توسعه، سیاستهای تطبیقی، دموکراسی مقایسه ای، اخلاق و خشونت

 

* عضو گروه اقتصاد سیاسی بین الملل انجمن دانشجوی دکتری روابط بین الملل

منبع : تحریریه مجله الکترونیکی انجمن ایرانی روابط بین الملل
تعداد بازدید : 4002
تاریخ انتشار : 1393/02/15 - 9:24
آخرین تاریخ بروزرسانی : 1393/02/15 - 9:24
دیدگاه ها
شاید مهم ترین انتظار پراگماتیک از یک نهاد علمی- پژوهشی آن است که بیش از آن که تماشاگر ‏موجودیت و سپری شدن عمر خود باشد، در بهره برداری از فرصت ها و خلق آثار و نتایج مثبت، ‏کیاست و کفایت به خرج دهد.‏
شاید مهم ترین انتظار پراگماتیک از یک نهاد علمی- پژوهشی آن است که بیش از آن که تماشاگر ‏موجودیت و سپری شدن عمر خود باشد، در بهره برداری از فرصت ها و خلق آثار و نتایج مثبت، ‏کیاست و کفایت به خرج دهد.‏