English
اطلاعات تماس
 
تلفن: 81032220 021 98+
نمابر: 81032200 021 98+
آدرس دبیرخانه: تهران: کریمخان زند، نبش شهید عضدی(آبان شمالی)، پلاک 76 طبقه دوم، شماره 212 .............................................. کانال تلگرام : https://telegram.me/IISAchannel شماره پیام رسان: 09398897655
پست الکترونیکی: iisa.centraloffice@gmail.com
کد پستی: 1597633141
مشاهده خبر
برزینسکی بازتاب تمام عیار دوران جنگ سرد

 نشست تخصصی بررسی اندیشه و آثار زبیگنیو برژینسکی از سلسله نشست‌های بازخوانی اندیشه و آثار اندیشمندان روابط بین‌الملل روز سه شنبه ۲۰ تیر 1396 به کوشش انجمن ایرانی روابط بین الملل و با همکاری خانه اندیشمندان علوم انسانی و با سخنرانی دکتر حسین دهشیار استاد دانشگاه علامه طباطبایی در سالن اجتماعات خانه اندیشمندان علوم انسانی برگزار گردید.

 

در ابتدای نشست دکتر ضیاالدین صبوری دبیر انجمن ایرانی روابط بین الملل با قدردانی از شرکت کنندگان در نشست، به بیان تاریخچه‌ای مختصر از زندگی و آثار برژینسکی پرداخته و بیان کرد که برژینسکی و کسینجر از جمله افرادی هستند که علی‌رغم آن که در خارج از امریکا متولد شدند، توانستند تاثیرات فراوانی را در سیاست‌های راهبردی و کلان امریکا در سطح جامعه جهانی داشته باشند و اثرگذاری ویژه‌ای را از آنها در روند شکل‌گیری سیاست‌های جهانی شاهد باشیم که بر زندگی میلیون‌ها انسان تاثیرات خودش را بروز داده است.

در ادامه دکتر حسین دهشیار به سخنران پرداخت و دیگاه‌هایش در باره زندگی و آثار برژینسکی را به این صورت بیان کرد:

« برژینسکی و کسینجر دو شخصیت مهم هستند که هردو رئالیست بوده و این افراد در شرایطی خاص و منحصر به فرد رشد کردند که شرایطی خاص و ویژه بوده است و این افراد دارای بینش هستند و در واقع تحصیلات این افراد را برجسته نکرده است بلکه بینش آنهاست این افراد بینش(vision) دارند و آنها چیزهایی را می‌بینند که بقیه نمی‌بینند و اینها تعدادشان بسیار کم است و این که جنگ سرد ماهیتش وجود یک اختلاف ایدئولوژیک بود و منازعه درون تمدنی بین کمونیست و سرمایه‌داری در حال جریان بود و استراتژیست‌های ایالات متحده از جمله برژینسکی در طول دوران جنگ سرد به سه نکته مهم می‌پرداختند. اول اینکه  دشمن کیست؟ دوم منافع چیست؟ و سوم چگونه باید با این دشمن برخورد کنند؟

همگی این استراتژیست‌ها راه‌حل را در سد کردن راه کمونیزم می‌یافتند و برژینسکی در این میان نقش ویژه و برجسته‌ای یافته بود. برژینسکی یکی از طرفداران جنگ ویتنام و یکی از مخالفان هنری کسینجر بود و معتقد بود سیاست‌های پیشنهادی کسینجر باعث رشد شوروی شده است.

 در ایالات متحده آمریکا سه ارگان وزارت خارجه، وزارت دفاع و شورای امنیت ملی نقش ویژه و برجسته‌ای را درشکل‌گیری نهایی سیاست خارجی ایفا می‌کنند و از بین این سه نهاد، شورای امنیت ملی نقش برجسته و ممتازتری دارد و رئیس شورای امنیت ملی وظیفه تطبیق دیدگاه‌های وزارت خارجه و وزارت دفاع و ارائه گزارش کوتاه روزانه به رئیس جمهور را دارد و برژینسکی در شورای امنیت ملی امریکا توانست نقش برجسته‌ای را ایفا کند.

 برخی از رهبران امریکا ‌مدیریت کلان (Macro Management) می‌کنند و به طور مثال ریگان کلیات را ترسیم می‌کرد و هرگز در جزییات سیاست‌ها ورود نمی‌کرد و بلکه برعکس کارتر مدیریت خرد (Micro Management) داشت و به جزییات ورود می‌کرد.

در دوران برژینسکی سه اتفاق مهم در عرصه جهانی رخ داد: اول انقلاب ۱۹۷۹ ایران، دوم برقراری روابط عادی با چین و سوم حمله شوروی به افغانستان بود و برژینسکی در هر سه رویداد، بازیگر مهمی بود و می‌توان گفت که نظریات برژینسکی تحت تاثیر فرهنگ لهستان قرار داشت و برایش سخت بود نظریاتش را تغییر بدهد. وی می‌گفت بهترین راه تغییر شوروی ایجاد حوادث در درون شوروی نیست، بلکه باید همسایگان شوروی تغییر کنند و انقلاب‌های رنگی اقدامی در همین مسیر بود. وی در مورد حقوق بشر نیز صحبت کرده و از آن به عنوان ابزاری بر علیه شوروی استفاده می‌کرد. وی موافق با گسترش ناتو به سمت شوروی بود و این گسترش را سبب تحول در شوروی می‌دانست.

برژینسکی را می‌توان جزو رئالیست‌های سنتی محسوب کرد و علی رغم تعلقش به حزب دموکرات، نظریاتش گاه در حزب جمهوری‌خواه خریدارهای بیشتری داشت و ما در مجموع باید امریکا را کشوری اشاعه‌گر بدانیم که تلاش می‌کند ارزش های خود را بگستراند و می‌توان گفت سیاست خارجی اکنون امریکا مبتنی بر بالانس کشور چین قرار دارد. در پایان اگر بخواهیم برژنسکی را در یک جمله تعریف کنیم، باید بگوییم برژینسکی بازتاب تمام عیار دوران جنگ سرد در سطح جامعه جهانی بود.

بخش پایانی این نشست، به ابرازنظرها و پرسش‌های حاضران پیرامون مطالب ارایه شده اختصاص یافت.

* باتشکر از آقای بنیامین صادقی

 

منبع: روابط عمومی انجمن ایرانی روابط بین‌الملل
تاریخ انتشار: 1396/05/06 - 12:50
دیدگاه ها
شاید مهم ترین انتظار پراگماتیک از یک نهاد علمی- پژوهشی آن است که بیش از آن که تماشاگر ‏موجودیت و سپری شدن عمر خود باشد، در بهره برداری از فرصت ها و خلق آثار و نتایج مثبت، ‏کیاست و کفایت به خرج دهد.‏
شاید مهم ترین انتظار پراگماتیک از یک نهاد علمی- پژوهشی آن است که بیش از آن که تماشاگر ‏موجودیت و سپری شدن عمر خود باشد، در بهره برداری از فرصت ها و خلق آثار و نتایج مثبت، ‏کیاست و کفایت به خرج دهد.‏